Jak podłączyć prąd do garażu

Jak podłączyć prąd do garażu

Avatar

Posiadanie własnego garażu z pewnością jest marzeniem każdego kierowcy. To właśnie w nim mogą oni spokojnie przetrzymywać swój samochód, a także wykonywać przy nim niezbędne prace naprawcze. Jednak żaden garaż nie spełniałby swojej funkcji, gdyby nie było w nim prądu. Tak wiec jak podłączyć prąd do garażu?

Jak podłączyć prąd w garażu?- projekt instalacji

Podłączenie prądu do garażu z pewnością musi odbywać się w obecności elektryka. To właśnie dzięki jego pracy i doświadczeniu, instalacja elektryczna spełni wszystkie podstawowe potrzeby, a co najważniejsze będzie działać bezpiecznie i bezawaryjnie. Tak więc pierwszym krokiem podłączenia prądu w garażu, jest wykonanie projektu instalacji elektrycznej, oczywiście z pomocą elektryka. Wówczas należy pamiętać o:

  • gniazdkach elektrycznych, które powinny być rozmieszczone w całym obwodzie lub na przeciwległych ścianach garażu, wówczas będzie dostęp do prądu z dosłownie każdego miejsca.
  • ustaleniu odpowiedniej lokalizacji dla gniazdek oraz przyłączy- wówczas należy zdecydować gdzie będą one najbardziej potrzebne. Najlepiej sprawdzi się rozmieszczenie ich w bezpośredniej bliskości blatów roboczych- o ile takie będą zamontowane w garażu, a także w pobliżu miejsca gdzie trzymany będzie sprzęt elektryczny.
  • umieszczeniu gniazdek na różnej wysokości, tak aby zapewnić sobie przede wszystkim komfort podczas korzystania ze sprzętów z nieco krótszym, a także nieco dłuższym kablem.
  • rozmieszczeniu kilku podwójnych gniazdek nad blatem roboczym- o ile został taki zamontowany.

Powyżej przedstawione wytyczne sprawdzą się zarówno w przypadku garażu, w którym został zaaranżowany także niewielki warsztat, ale również w garażu, który zwykle służy do przechowywania sprzętów. Dzięki określeniu ilości, a także lokalizacji gniazdek elektrycznych, można również śmiało oszacować czy ich liczba będzie wystarczająca, czy przyda się ich nieco więcej. Dodatkowo w ten sposób można zapewnić sobie wiele większy, późniejszy komfort pracy, a także to, że przyłączenie każdego sprzętu, nawet tego z niezwykle krótkim okablowaniem, nie będzie stanowiło większego problemu. 

Zobacz też:  Jak obliczyć, ile prądu zużywa komputer na co dzień?

Proces podłączania prądu do garażu

Decyzja o przyłączeniu prądu do garażu, nieodłącznie wiąże się z koniecznością położenia przewodów, które składają się na samą instalację elektryczną. Wspomniane już zostało, że niezbędna będzie pomoc elektryka, o ile nie posiadamy odpowiedniego, kierunkowego wykształcenia i kilku lub kilkunastu lat doświadczenia w tej branży. Co ważniejsze jednak, to sam fakt, że instalacja położona przez doświadczonego elektryka z pewnością będzie bezpieczna i będzie działa w sposób bezawaryjny. Niemniej jednak, jeśli etap planowania i projektowania instalacji elektrycznej mamy już za sobą, to przyszła pora na podjęcie kolejnych kroków. Wobec tego, w pierwszej kolejności warto podkreślić, że przewody prądu w garażu, powinny być zawsze kładzione w specjalnych rurach elektroinstalacyjnych, które cechują się twardą i solidną budową. Warto również wziąć pod uwagę to, że dla każdych przewodów, które są prowadzone w osobnych rurach i w osobnych puszkach należy stworzyć osobne obwody. Najlepszym rozwiązaniem podczas podłączania prądu do garażu okazuje się zastosowanie osobnych obwodów siłowych, na urządzenia o nieco mniejszym poborze mocy, a także osobne obwody do zwykłych gniazd elektrycznych i oświetlenia. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, w ramach którego nawet usterka jednego z obwodów, całkowicie nie odetnie prądu w innych obwodach. Wówczas wciąż możliwe będzie wykonanie niezbędnych napraw celem wyeliminowania usterek, przy zachowaniu funkcjonalności pozostałych obwodów. W garażach warto również stosować gniazda hermetyczne z dodatkowym zabezpieczeniem oraz ochronną klapką.



Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też