ile prądu pobiera telewizor na godzinę

Jak obliczyć ile prądu pobiera telewizor na godzinę?

Telewizor to sprzęt elektroniczny, który znajduje się w praktycznie każdym gospodarstwie domowym. Od jego klasy energetycznej i skali eksploatacji zależy to, ile przeciętnie kosztuje oglądanie tv. Sprawdź, ile prądu pobiera telewizor na godzinę i dowiedz się, jak to obliczyć we własnym zakresie.
Marcin

W czasach rosnących cen energii elektrycznej warto zwrócić uwagę na to, jaki jest pobór mocy posiadanych urządzeń. W domowym wyposażeniu często znajduje się telewizor. To ile prądu zużywa, zależy m.in. od przekątnej ekranu, modelu technologicznego i klasy energetycznej. Z tego tekstu dowiesz się, jak obliczyć ile prądu pobiera telewizor na godzinę i estymować koszty eksploatacyjne tego urządzenia w skali miesiąca, czy też roku.

Ile prądu zużywa telewizor?

To ile prądu pobiera telewizor na godzinę, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę technologię wyświetlania obrazu. Dla przykładu klasyczny telewizor kineskopowy o mniejszej przekątnej ekranu, będzie zużywał więcej energii, niż nowoczesny i energooszczędny telewizor LED. Jest to związane z tym, że w przypadku analogowej technologii wyświetlania obrazu mamy do czynienia ze starszymi złączami i gorszą jakością podzespołów. Standardowo telewizor kineskopowy o przekątnej 29 cali zużywa około 170 W w ciągu 60 minut. Oznacza to, że przy oglądaniu tv przez kilka godzin dziennie, zdecydowanie warto zastanowić się nad zakupem nowego telewizora, który będzie miał mniejszy pobór energii. Przekłada się to na mniejsze koszty eksploatacyjne. Jeszcze jakiś czas temu popularne były telewizory plazmowe, które gwarantowały świetną jakość obrazu. Powodowały jednak większe zużycie prądu, przez co ich dłuższa eksploatacja nie miała ekonomicznego uzasadnienia. Uśredniony wynik poboru prądu przez telewizor plazmowy 50 cali to nawet 300 W.

Zdecydowanie niższe zużycie ma telewizor LCD. Przy 40 calach nowsze modele mogą mieć zużycie energii na poziomie 60 W na godzinę. Starsze odbiorniki tego typu mogą mieć wyższe zużycie. Przy tych rozmiarach nie powinno jednak przekraczać 100 W. Bardzo korzystnie pod względem oszczędności energetycznej wypadają także telewizory tworzone w nowych technologiach: LED, OLED i QLED. Standardowo przy przekątnej na poziomie 50 cali zużywają ok. 100 W w ciągu godziny pracy. Wysokie wyniki na poziomie 300 W/h pojawiają się dopiero przy przekątnych ekranu przekraczających 75 cali, czyli przy największych dostępnych na rynku modelach. Wpływ na zużycie prądu mają m.in. ustawienia jasności ekranu, a także klasa energetyczna danego urządzenia.

Zobacz też:  Jak wygląda kurs na elektryka od podstaw

Telewizor w trybie czuwania

Warto zwrócić uwagę na to, ile prądu zużywa tv w trybie czuwania. Trybem ten określa się podłączenie telewizora do sieci elektrycznej. Zgodnie ze specyfikacją udostępnianą przez producentów, nowoczesne telewizory zużywają jeszcze mniej energii. W trybie czuwania pobrana ilość prądu nie powinna przekroczyć 0,5 wata na każdą godzinę. Wskaźnik ten jest zbliżony niezależnie od wielkości odbiornika. Oznacza to, że pozostawienie telewizora wpiętego w gniazdko elektryczne nie przekłada się na znaczny wzrost rachunków za prąd. Nowy odbiornik w trybie czuwania zużywa niespełna 4,5 kWh energii elektrycznej rocznie. Oznacza to, że koszt energii elektrycznej w skali roku wyniesie niespełna 15 złotych przy obecnej cenie prądu na poziomie ok. 75 groszy za każdy 1 kWh. Stary kineskopowy telewizor pobiera więcej prądu od modeli LED, dlatego warto odłączać go z sieci, aby zmniejszyć zużycie energii i obniżyć wydatki.

W jaki sposób obliczyć, ile prądu pobiera telewizor na godzinę?

Dane te udostępniane są przez producenta, dlatego warto zajrzeć do dołączonej do urządzenia deklaracji. Posiadając informacje o tym, ile prądu pobiera tv na godzinę, można z powodzeniem określić, ile prądu zużyje w skali roku. Wystarczy oszacować liczbę godzin, przez które dziennie telewizor jest włączony i przemnożyć to przez liczbę dni w roku. Szacunkowo podaje się, że średnio 1000 godzin rocznie poświęca się na oglądanie telewizji. Przy zużyciu na poziomie 70 W/h da to ok. 70 kWh w skali roku. Przełoży się to na rachunki na poziomie 70-80 PLN rocznie.



Zobacz także:
Zobacz też:  Jak podłączyć prąd na działce rekreacyjnej działce ROD
Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też