Kto może podpisać protokół odbioru instalacji elektrycznej?

Avatar

Budowa nowego domu niesie ze sobą nie tylko dużo wyzwań logistycznych, planowania i decyzji, ale także mnóstwo formalności. Każdy etap pracy musi być wpisany do dziennika budowy, który ma kierownik budowy. Ponadto do zakładania instalacji elektrycznej musisz wynająć fachowców z odpowiednimi uprawnieniami. Czy w takiej sytuacji jest możliwość wykonania samodzielnie części prac, nie mając specjalnych uprawnień? W artykule poniżej znajdziesz garść wskazówek, które pozwolą Ci lepiej zaplanować prace związane z zakładaniem instalacji elektrycznej i pozwolą uniknąć błędów, które mogłyby Cię wiele kosztować.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fachowca do założenia instalacji elektrycznej?

Czym kierować się podczas wyboru fachowca do zakładania instalacji elektrycznej w nowym budynku? Wiele prywatnych osób sięga wówczas po usługi znajomych, fachowców z korzystną ceną czy polecanych przez innych. Nie biorą jednak pod uwagę, że wykonana przez nich instalacja może nie być dopuszczona do odbioru. W czym tkwi problem?

Elektryk w nowo wybudowanym domu musi nie tylko odpowiednio zaplanować całą instalację, położyć kable i podpiąć je do rozdzielni, ale także i przede wszystkim podpisać protokół odbioru instalacji, który następnie trafi do dziennika budowy. Aby to jednak zrobić, musi mieć odpowiednie uprawnienia, a dokładnie certyfikat kwalifikacyjny grupy G1.

Możesz wynająć elektryka, który nie ma takich uprawnień do wykonania instalacji, a następnie znaleźć innego z odpowiednim certyfikatem do podpisania protokołu. Warto jednak wiedzieć, że protokół odbioru zawiera między innymi informacje o mocy zainstalowanych odbiorników, zabezpieczeniach topikowych, licznikach czy rodzaju i materiału oraz przekroju przyłączy. Tych informacji nie będzie miała osoba podpisująca protokół i nawet pomimo zapewnień ze strony instalatora, nie weźmie na siebie odpowiedzialności za podpisanie protokołu. Warto zatem wybierać od razu elektryka z odpowiednim certyfikatem.

Zobacz też:  Dlaczego warto zlecić remont profesjonalnej firmie budowlanej?

Czy można samodzielnie założyć instalację elektryczną?

Czy zatem nie ma możliwości na oszczędność w przypadku zakładania instalacji elektrycznej? Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców – nigdy nie warto oszczędzać. Jednak wiadomo, że usługi certyfikowanych elektryków są znacznie droższe. Jeśli masz wiedzę i umiejętności potrzebne do zakładania instalacji elektrycznej, możesz część prac wykonać samodzielnie. Konieczne jest jednak porozumienie z elektrykiem mającym odpowiedni certyfikat.

W porozumieniu z nim możesz wybrać materiały potrzebne do założenia instalacji np. na stronie bricomarche.pl, wywiercić kanały na przewody i otwory na gniazda, a nawet poprowadzić okablowanie. Elektryk będzie nadzorował Twoją pracę i znając jej przebieg, będzie mógł podpisać protokół. Staniesz się niejako jego podwykonawcą, co może obniżyć ostateczne koszt zakładania instalacji.

Podczas planowania zakładania instalacji elektrycznej, pamiętaj o protokole odbioru, który może podpisać jedynie certyfikowany elektryk. Szukając fachowca, sprawdzaj, czy ma odpowiednie uprawnienia.

Treść promocyjna

Zobacz także:

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też