Odpowiednio dobrane drzwi zewnętrzne energooszczędne chronią domowników i dbają o ich portfele. To bariera przed intruzami, wiatrem i deszczem oraz sposób na niższe rachunki za prąd. Czym są energooszczędne drzwi i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Rosnące wydatki na ogrzewanie zwiększają potrzebę stosowania mądrych rozwiązań, które mogą pomóc w oszczędzaniu. Nie od dziś wiadomo, że kluczowe jest solidne ocieplenie domu, jednak nie bez znaczenia jest także wybór okien czy drzwi wejściowych. Aby spełniły swoje zadanie, muszą cechować się najwyższą wodoszczelnością, odpornością na podmuchy wiatru, a przede wszystkim jak najmniejszą wartością współczynnika przenikalności ciepła. Jak zbudowane są drzwi energooszczędne? Co sprawia, że tak doskonale chronią przed czynnikami zewnętrznymi?
Drzwi zewnętrzne energooszczędne – parametry
Jednym z najważniejszych parametrów, który należy wziąć pod uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne, jest współczynnik przenikalności ciepła. Mówi on o tym, jak duże są ubytki ciepła – im niższy, tym mniejsze starty się ponosi. O wielkości parametru decyduje przede wszystkim rodzaj zastosowanych materiałów oraz grubość skrzydła drzwiowego. Maksymalna przenikalność ciepła w domach energooszczędnych nie powinna przekraczać 0,8 W/m2k.
Drzwi energooszczędne powinny stanowić barierę przed wiatrem, deszczem. Muszą być wodoszczelne, o minimalnej przepuszczalności powietrza. Producenci stosują dodatkowe elementy w celu spełnienia tych kryteriów – potrójne uszczelki czy specjalne progi. Ocieplenie nie dotyczy bowiem jedynie skrzydła, ale i pozostałych elementów, czyli ościeżnicy i ramy. Grubość drzwi energooszczędnych wynosi około 7–10 cm. Istotny jest także rodzaj materiału, z którego wykonano skrzydło. Może to być drewno, ale także stal, aluminium oraz drewniane kompozyty.
Drzwi zewnętrzne – energooszczędność i modny design
Jeśli szukasz nowoczesnych rozwiązań do swojego domu, nie musisz wybierać pomiędzy modnym, ciekawym wzorem a dobrymi parametrami. Z łatwością znajdziesz drzwi energooszczędne, które podkreślą charakter i styl domu. Możesz dopasować je kolorem do stolarki okiennej, a także wybrać model z przeszkleniami. Ciekawym rozwiązaniem są również drzwi wejściowe z dostawką.
Drzwi z dostawką to alternatywa dla jednoskrzydłowych drzwi wejściowych, które często są zbyt wąskie, mogą też nie pasować do charakteru czy wielkości budynku. Dostawka pozwala w razie konieczności poszerzyć otwór wejściowy, doświetla wnętrze domu i stanowi element ozdobny. Modele z dostawką również spełniają wymogi energooszczędności.
Jak zbudowane są drzwi energooszczędne?
Drzwi energooszczędne mogą być wykonane z drewna, w ich wnętrzu znajdują się płyciny ze sklejki wypełnione materiałem izolacyjnym, ociepleniowym. W przypadku modeli z PCV stosuje się kilkukomorowy profil wzmocniony elementami stalowymi oraz wypełnienie np. z pianki poliuretanowej. Wewnątrz drzwi aluminiowych znajduje się blacha aluminiowa lub płyty PCV oraz warstwa ociepleniowa z pianki. Model stalowy obłożony jest od zewnątrz płytą wykończeniową, a od wewnątrz materiałem izolacyjnym.
Ościeżnice tego typu drzwi również są ocieplane – wykonane z wielokomorowych profili aluminiowych lub PCV uzupełnionych tworzywem ociepleniowym. Progi pod drzwi energooszczędne wykonuje się z metalu i odpowiedniego wypełnienia izolującego. Elementy wyposażone są w zestawy uszczelek obwodowych z gumy syntetycznej, silikonu bądź elastomeru. W drzwiach z przeszkleniem stosuje się pakiety szybowe o odpowiedniej grubości i kilku warstwach folii antywłamaniowej. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi szybami wypełniona jest argonem, który zapewnia dobrą izolację.
Dlaczego warto inwestować w drzwi energooszczędne?
Drzwi energooszczędne spełnią wszystkie twoje wymagania. Możesz dopasować je do stylu domu i sprawić, że staną się doskonałą ozdobą budynku, zwieńczeniem bryły. Jednocześnie będą chronić cię przed wtargnięciem intruzów czy zimnem. Aby jednak cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie, wybierz model o odpowiednich parametrach. Pamiętaj też, że takie drzwi sprawdzą się w domu dobrze ocieplonym i stosownie przygotowanym.
Zobacz także:
- Termoizolacyjne właściwości rolet zewnętrznych. Komfort o każdej porze roku
- Ile rury na m2 ogrzewania podłogowego co 10 cm – poradnik
- Ruchoma klapka na skrzydle samolotu- po co ona jest?
- Chcesz wyróżnić swój dom? Poznaj oryginalne materiały wykończeniowe!
- Ile prądu pobiera spawarka inwertorowa – poradnik dla początkujących