Na rynku dostępne są różne rodzaje lodówek. Zużycie prądu w wybranych modelach zależy m.in. od klasy energetycznej oraz zaawansowania technologicznego projektu. Ponadto większy pobór prądu obserwuje się przy chłodziarko-zamrażarce, aniżeli w przypadku lodówki. Jak obliczyć, ile prądu zużywa lodówka i jak przekłada się to na rachunki?
Jakie są klasy energetyczne lodówek?
Klasa energetyczna lodówki, a także innych domowych urządzeń, określana jest w siedmiostopniowej skali od A do G, przy czym klasa A oznacza produkt najbardziej energooszczędny. Klasyfikacja ta obowiązuje od 2021 roku, gdy wyeliminowano z oznaczeń plusy. Wcześniej charakterystyczne były oznaczenia A+, A++, A+++, które sugerowały, że dane urządzenie wciąż pozostaje w kategorii energooszczędnych. Obecnie wytyczne w tym zakresie są bardziej rygorystyczne, przez co zdecydowanie mniej urządzeń może liczyć na tak korzystne oznaczenie. W związku z tym na etapie wyboru sprzętu do domu, warto zwrócić uwagę na przewidywane zużycie energii w skali roku. Ma to wpływ na wysokość rachunków.
Ile prądu zużywa lodówka?
Na rynku dostępne są lodówki o różnej klasie energetycznej. Przykładowe lodówki mieszczące się w klasie energetycznej D pobierają nawet 200 kWh w ciągu roku. Taki pobór energii przekłada się na koszt eksploatacji lodówki na poziomie ok. 120 PLN, biorąc pod uwagę obecne ceny prądu. Jeżeli lodówkę klasy E, to wówczas pobór mocy będzie jeszcze większy. Szacuje się, że średnie zużycie energii lodówki z klasą E wynosi nawet 250 kWh energii rocznie. Automatycznie to rachunki wyższe o kilkadziesiąt złotych. Zależy to od tego, ile w danym momencie kosztuje 1 kWh energii. Różnica ta nie jest znaczna, jednak podczas zakupu warto sprawdzić specyfikację techniczną produktu. Producenci określają w nich roczne zużycie energii elektrycznej dla danego urządzenia. Warto pamiętać o tym, że stara lodówka o podobnych wymiarach będzie miała dzienne zużycie na wyższym poziomie, niż porównywalna nowa lodówka. Wszystko ze względu na lepszą technologię użytą w procesie produkcyjnym oraz wydajniejsze podzespoły. Najwięcej prądu lodówka zużywa wtedy, gdy działa jej agregat.
Co ma wpływ na zużycie energii przez lodówkę?
Wpływ na to, ile lodówka zużywa prądu, ma kilka czynników. Niezwykle ważne są funkcje, w które wyposażone jest urządzenie. W nowych lodówkach standardem stała się funkcja No Frost. Polega ona na tym, że urządzenie pracuje bezszronowo, czyli jest bezobsługowe. W porównaniu ze starymi modelami, te nowe nie wymagają cyklicznego rozmrażania. Dzięki temu dochodzi do określonych oszczędności energii, ponieważ nie trzeba wyłączać i ponownie podłączać urządzenia. Kolejny czynnik wpływający na energooszczędność lodówki to jej szczelność. Im lepsza, tym mniej prądu pobiera lodówka. Do strat energii może dochodzić w momencie częstego otwierania i zamykania drzwi. Dużym błędem jest pozostawianie otwartych drzwi przez dłuższą chwilę. To wtedy urządzenie zużywa najwięcej energii. Na szczęście dostępne na rynku modele posiadają dedykowane alarmy, to pomaga użytkownikom wtedy, gdy się zagapią i nie zamkną lodówki.
Podczas eksploatacji urządzenia postaw na odpowiednie ustawienie temperatury w chłodziarce i zamrażarce. Czasami 1-2 stopnie nie zrobią różnicy przechowywanym produktom, jednak obniżą koszt energii potrzebnej do utrzymania urządzenia. Podczas ustawiania temperatury w lodówce nie można jednak przesadzić w drugą stronę, ponieważ może to odbić się negatywnie na produktach spożywczych i ich przydatności do spożycia. To niezwykle ważne, ponieważ lodówka pracuje w trybie ciągłym przez cały rok. W związku z tym nawet małe oszczędności mają znaczenie. Im mniej energii rocznie zużywa lodówka, tym więcej środków zostaje w twoim budżecie domowym.
Jak zadbać o ograniczenie zużycia prądu przez lodówkę?
Przede wszystkim warto postawić na energooszczędną lodówkę. Tego typu urządzenia w swojej ofercie posiadają wszyscy renomowani producenci, w tym m.in. Samsung, Amica, Haier, Whirpool, czy Electrolux. Wpływ na ograniczenie rocznego zużycia prądu ma m.in.: ograniczenie otwierania lodówki, umieszczanie w jej wnętrzu tylko zimnego jedzenia, rozmrażanie w chłodziarce, odpowiednie ustawienie sprzętu w domu, a także weryfikacja poprawnego działania. Im częściej otwierasz lodówkę, tym kompresor zużywa więcej energii, co widać w rachunkach za prąd. Odpowiednia eksploatacja przełoży się na obniżenie zużycia energii.
Zobacz także:
- Jak obliczyć ile prądu pobiera telewizor na godzinę?
- Sprawdź, ile wynosi średnie zużycie prądu w mieszkaniu na miesiąc
- Czym jest i jak czytać etykiete energetyczna lodówki
- Czym jest i jak czytać etykietę energetyczną kotła?
- Ile prądu miesięcznie zużywa nowoczesna energooszczędna lodówka