Czym jest i jak czytać etykietę energetyczną kotła?

Czym jest i jak czytać etykietę energetyczną kotła?

Avatar

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu opiekunbudowy.pl

Wybierając kotły do swojego domu lub mieszkania, zwykle największą uwagę poświęcamy temu, jakimi parametrami dane urządzenie się charakteryzuje. Niemniej jednak niezwykle ważne okazuje się odpowiednie sprawdzenie i przeczytanie etykiety energetycznej. Czym więc jest etykieta energetyczna kotła i jak ją czytać?

Czym jest etykieta energetyczna kotła?

Etykiety energetyczne zamieszczane na kotłach mają bezpośredni związek z ich klasami energetycznymi. Chcąc w prostych słowach wyjaśnić, czym tak naprawdę jest zwykła etykieta energetyczna, można śmiało określić ją mianem wizytówki danego kotła, który został wyprodukowany. To właśnie na niej klienci mogą znaleźć najważniejsze informacje dotyczące każdego kotła. Co więcej etykiety te mają niezwykle duże znaczenie dla przyszłych użytkowników kotłów, którym zależy na wysokiej wydajności i nie rzadko także na energetycznej oszczędności. Tak więc warto w pierwszej kolejności podkreślić, że każda etykieta opatrzona została informacją o przypisaniu kotła do danej klasy energetycznej. Co więcej, można tam znaleźć również szereg informacji dodatkowych, które dotyczą chociażby rocznego zużycia energii przez dany kocioł, która została obliczona na podstawie rzetelnych i opracowanych metod. Tak więc zużycie to może być wyrażone w innych sposób w zależności od produktu. Często stosuje się oznaczenia w postaci kW/h lub kW h/rok. Można również spotkać się z tym parametrem wyrażonym w formie kW h/1000h oraz kW h/100 cykli. Co więcej można również na takiej etykiecie energetycznej kotła znaleźć informacje odnośnie jego pojemności oraz- co najważniejsze dla większości użytkowników- poziomie emitowanego przez urządzenie hałasu, który najczęściej wyrażony jest w decybelach lub w skali od A- gdzie litera ta oznacza urządzenia możliwie najcichsze oraz D- gdzie litera ta towarzyszy urządzeniom najgłośniejszym. Na większą uwagę zasługuje fakt, że obecnie na rynki zostały wprowadzone całkowicie inne i innowacyjne etykiety energetyczne, które oprócz wspomnianych już danych, zawierają dodatkowo kody QR. Oznacza to, że po jego zeskanowaniu, będziemy bezpośrednio przekierowani do internetowej karty produktu, który został ujęty w bazie EPREL. To niezwykle funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, które pozwoli przed zakupem sprawdzić jeszcze dokładniej specyfikację techniczną kotła, który klient zamierza kupić. Dzięki temu, w bardzo łatwy sposób można również porównać ze sobą urządzenia, co znacznie ułatwi podjęcie decyzji o dokonaniu właściwego zakupu. Nie można pominąć faktu, że na etykiecie energetycznej kotła można znaleźć również piktogramy. Oczywiście one ulegają zmianie, a także zostają wzbogacone o całkiem nowe ikonki. 

Zobacz też:  Jaki piec na pellet do domu 200m2

Jak czytać etykietę energetyczną kotła?

Podczas czytania etykiety energetycznej kotła, najważniejsze będzie zwrócenie uwagi na oznaczenia klas energetycznych. Niemniej jednak jak je czytać? Otóż:

  • klasa energetyczna A- na etykietach kotłów jest ona oznaczona kolorem zielonym i jest ona zarezerwowana dla tak zwanej grupy urządzeń przyszłości.
  • klasa energetyczna B- jest również rzadko spotykana podobnie zresztą jak klasa energetyczna A, co może wynikać z faktu, że została ona zarezerwowana dla urządzeń, których energooszczędność znacznie przekracza poziom obecnie istniejących modeli kotłów.
  • klasa energetyczna C- można na etykiecie energetycznej spotkać ją oznaczoną kolorem jasno zielonym. To właśnie tą klasę energetyczną można znaleźć na najbardziej wydajnych kotłach, jakie obecnie są dostępne na rynku.
  • klasa energetyczna D- mieści sobie modele, które dawniej były oznaczane klasą energetyczności A+++. Jest ona oznaczona kolorem żółtym.
  • klasa energetyczna E- to już klasa która skupia w sobie nieco mniej wydajne urządzenia, z dawnej klasy A++. Niemniej jednak modele te wciąż zapewniają wydajność na wystarczającym poziomie, a co najważniejsze ich zakup wiąże się z niższą ceną.
  • klasa energetyczna F- to urządzenia nieco mniej wydajne, z tego też względu na etykiecie energetycznej przypisano im kolor ciemnopomarańczowy.
  • klasa energetyczna G- przypisano jej kolor czerwony i są to urządzenia o niskiej oszczędności energii. 


Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też