Ogrzewanie elektryczne z upływem czasu zyskuje na popularności. Kiedyś stanowił średnio opłacalny sposób na ogrzewanie mieszkania. W tym momencie pozwala obniżyć jego opłaty oraz emisję zanieczyszczeń. Koszt ogrzewania elektrycznego 40m2 wcale nie jest wysoki.
Ogrzewanie elektryczne na tle innych metod utrzymywania ciepła mieszkań
Ogrzewanie elektryczne eliminuje z rynku gazowe. Stanowi ono bezpieczniejszą i tańszą formę ogrzewania mieszkania. Gaz, którego ceny nieustannie wzrastały, spowodował rezygnację z tej metody wielu użytkowników. Tego rodzaju ogrzewaniu towarzyszy spore niebezpieczeństwo. Instalacje węglowe również nie stanowią tak dobrego rozwiązania jak elektryczne. Oprócz częstych wizyt w kotłowni minusem jest cena węgla. Dodatkowo rozpalenie pieca może być problematyczne dla niektórych. Koszty elektrycznego ogrzewania zależne są od obowiązującej ceny prądy. Mimo to elektryczny sposób na ciepło w mieszkaniu jest najwygodniejszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Jakie są grzejniki elektryczne i jak wpływają na koszt ogrzewania
Grzejniki elektryczne dostępne na rynku zachęcają estetyką oraz ceną. Spośród nich wyróżnia się grzejniki aluminiowe, chromowane oraz stalowe. Te pierwsze cechują się największą energooszczędnością. Grzejniki różnią się od siebie zużyciem energii. Dzięki dużemu wyborowi na rynku można znaleźć taki, który nie tylko spełni wszystkie oczekiwania, ale również pozwoli zaoszczędzić. Dobre grzejniki wcale nie są drogie. Ich cena zaczyna się od kilkuset złotych. Ma to bardzo dobry wpływ na ogólny koszt ogrzewania elektrycznego. Grzejniki elektryczne najlepiej funkcjonują na małych powierzchniach. Z tego powodu w mieszkaniu o powierzchni 40m2 sprawdzą się idealnie.
Energia jako gwarancja dobrej ceny
Przez powszechną dostępność energii ogrzewanie elektryczne ma niższe koszty od innych metod ocieplania mieszkań. Ceny energii znajdują się na stałym poziomie, co pozwala użytkownikowi przygotować się na okresową opłatę. W przypadku ogrzewania innymi surowcami, często ludzie wyłączają je ze względu na koszty. Dodatkowo cena innych surowców ulega częstym zmianom, przez co trudniej przewidzieć miesięczne wydatki. Montaż takiej instalacji jest tani i prosty. Przyczynia się to do korzystnej całkowitej ceny założenia ogrzewania elektrycznego. Grzejnik elektryczny nie wymaga częstej konserwacji. Czynniki te wpływają bardzo pozytywnie na koszt ogrzewania elektrycznego.
Cena a powierzchnia
Ogromny wpływ na koszt ogrzewania elektrycznego ma powierzchnia. Im mniejszy obszar tym taniej. Zdecydowanie drożej jest opłacić ogrzewanie w domu 150m2 niż w przeciętnym mieszkaniu w bloku. Na niewielkim obszarze ciężko dopatrzeć się wad instalacji. Ten rodzaj ogrzewania najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach o metrażach ok. 40m2.
Ogrzewanie podłogowe
Ciepło jakie można czuć pod stopami umożliwia elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jego największym plusem jest estetyka. Żadna dodatkowa instalacja nie szpeci wystroju wnętrza. Wykonanie podłogowego ogrzewania nie jest najdroższe. Zaletą jego jest zapewnienie ciepła na ogromnej powierzchni. Z tego właśnie powodu koszt ogrzewania elektrycznego 40m2 będzie w bardzo korzystnej cenie.
Wpływ zalet ogrzewania na jego cenę
Przy zaletach ogrzewania elektrycznego jego koszt jest niewielki. Jest to rozwiązanie niezwykle przyjazne środowisku. Oprócz tego zapewnia największe bezpieczeństwo ze wszystkich metod utrzymywania ciepła w mieszkaniu. Wygoda i estetyka jakie towarzyszą użytkowaniu sugerowałyby wysokie koszty. Jednak na niedużych powierzchniach jest to metoda, która sprawdzi się najlepiej. Miesięczne opłaty mogą zostać dodatkowo obniżone jeśli dom lub blok wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną. Bez względu na obecność fotowoltaicznej instalacji koszt ogrzewania elektrycznego 40m2 nie obciąży zbytnio żadnego portfela.
Ostatecznie cena instalacji oraz użytkowania ogrzewania elektrycznego zależy od wielu czynników. Nawet najmniej sprzyjające warunki na niedużej powierzchni nie generują wysokich kosztów. Ta metoda ogrzewania sprawdza się zarówno jako główne źródło ciepła, ale także jako uzupełnianie go.
Zobacz także:
- Ile prądu zużywa grzejnik elektryczny 2000w – sprawdź jak obliczyć
- Jak wybrać oszczędny grzejnik elektryczny?
- Jak oszczędzać na systemie grzewczym dla domu: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki
- Od czego zależy koszt pompy ciepła?
- Czy ogrzewanie elektryczne jest drogie: korzyści i wady