Decydując się na budowę domu, każdy inwestor wie, że jest to inwestycja niezwykle czasochłonna, a przy tym droga. Dodatkowo też trzeba podejmować wiele decyzji i tak naprawdę nie można pozwolić sobie na błąd. Jedną z pierwszych jest ta dotycząca wyboru fundamentów. Czy warto zdecydować się na fundament tradycyjny, czy może lepiej wybrać nowoczesne rozwiązanie?
Fundamenty tradycyjne – poznajcie zalety
Fundamenty z ław fundamentowych znane są już od wielu lat i nadal na szeroką skalę stosowane. Tak naprawdę ta technologia nadal cieszy się dużą popularnością i wydaje się całkiem opłacalna przy występowaniu dobrych, równych gruntów. Wtedy też można stosunkowo szybko wykonać dany fundament. Jednak z drugiej strony wymaga to niemałej wiedzy i umiejętności, wszak łatwo popełnić błąd, który będzie przekładał się na dalsze koszty, a przy tym może zwiększyć koszty ogrzewania jeżeli dojdzie do wykonania niewłaściwej izolacji termicznej. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że czas wykonania fundamentów tradycyjnych nie jest krótki. Często przedłuża pracę nawet o 21 dni. Do tego też trzeba wykonać prace ziemne, a mianowicie głębokie wykopy. Ponadto takie rozwiązanie nie sprawdza się zupełnie w budownictwie pasywnym czy energooszczędnym.
Fundamenty płytowe – co warto wiedzieć?
Na szczęście są inne rozwiązania, które mogą wpłynąć na efektywność pracy, ale też ją przyspieszyć. W tym przypadku tradycyjny fundament można zastąpić fundamentem płytowym, który wykonany jest z płyt fundamentowych. Już sam czas budowy takich płyt wynosi maksymalnie 7 dni. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wykonania płyt fundamentowych, koniecznie odwiedźcie stronę: https://parati.com.pl/jak-powstaje-plyta-fundamentowa/. Wiele osób sądzi, że wykonanie fundamentów z płyt fundamentowych jest kosztowne, jednak nic bardziej mylnego. Otóż płyty fundamentowe są niezwykle trwałe i niezawodne i szczególnie sprawdzają się, jeżeli grunt jest niestabilny. Można od razu stawiać fundamenty płytowe na piasku i to bez obaw o nierównomierne osiadanie. Koszt fundamentu płytowego może być wyższy jeżeli podłoże jest np. z gliny. Ale z drugiej strony takie rozwiązanie nadal wydaje się opłacalne, biorąc pod uwagę fakt, że nie trzeba wykonać prac ziemnych, a więc nie trzeba obawiać się problemów z zawilgoceniem izolacji. Dodatkowo płyty fundamentowe zapewniają świetną izolację. Zatem rachunki za ogrzewanie nie powinny być wysokie. To także świetny wybór do budowy domów energooszczędnych czy pasywnych.
Czasami warto zaufać nowoczesnej technologii i zamienić tradycyjne rozwiązania na te nowoczesne. Tutaj zamiast klasyczny fundamentów, warto zdecydować się na płyty fundamentowe. Koszty inwestycji wcale nie muszą być wysokie, a przy tym można zaoszczędzić też na czasie i skrócić czas budowy nawet o miesiąc. To naprawdę korzystne rozwiązanie. Fundamenty płytowe mogą być mniej opłacalne, jeżeli będziecie musieli zakupić grubą warstwę podkładu w przypadku podłoża z gliny. Ale nadal to rozwiązanie będzie bardzo korzystne.
Zobacz także:
- Jaki dysperbit do fundamentów? Wszystko, co musisz wiedzieć w jednym miejscu
- Jak podłączyć prąd do działki niezabudowanej
- Czy trzeba zgłaszać zakończenie budowy instalacji gazowej?
- Kto może podpisać protokół odbioru instalacji elektrycznej?
- Jak wygląda kurs na elektryka od podstaw