Jaki samochód wybrać dla firmy budowlanej

Jaki samochód wybrać do firmy budowlanej?

Marcin

Na placu budowy można spotkać nie tylko specjalistyczny sprzęt jak koparki, wywrotki, ale także samochody dostawcze, które służą do przewozu mniejszych urządzeń oraz pracowników. Jakie cechy powinien mieć samochód na budowę? Jak znaleźć odpowiedni?

Myśląc o zakupie samochodu na budowę po pierwsze myślisz o trudnym terenie, w którym będzie się poruszać. Błoto, piach, nierówności, koleiny to na placu budowy codzienność. Auto powinno poruszać się sprawnie, a ty nie powinieneś mieć obaw, że nie poradzi sobie, albo szybko ulegnie awarii. Z drugiej strony na pewno potrzebny ci wóz pakowny, który pomieści sporo bagażu, a w razie konieczności zapewni transport pracownikom. Oczywiście takie auto musi być sprawne i w dobrym stanie technicznym – niekoniecznie jednak trzeba wydawać na nie ogromne sumy, wybierając nowy model prosto z taśmy. 

Auto na budowę – pamiętaj o ubezpieczeniu

Każdy samochód, którym będziesz poruszał się po drogach wymaga wykupienia obligatoryjnej polisy OC. Zatem, gdy już zakupisz odpowiedni wóz na budowę, koniecznie zadbaj o formalności. Ile zapłacisz za polisę? Na wysokość składki wpływa wiele czynników, różnią się one także w zależności od towarzystwa. Jeśli chcesz poznać warunki i koszt zakupu polisy, przyda się kalkulator OC/AC. Wystarczy, że podasz najważniejsze informacje dotyczące pojazdu i wymagane dane osobiste. 

Jeśli obawiasz się podawania zbyt wielu informacji, możesz udać się do wybranego towarzystwa, ale także wejść na stronę, gdzie udostępniony jest kalkulator ubezpieczenia samochodu bez podawania danych. Musisz mieć jednak świadomość, że uzyskane w ten sposób dane mogą nie być do końca wiarygodne. Wysokość ubezpieczenia zależy bowiem zarówno od parametrów samochodu (pojemności silnika, roku produkcji), jak i od wieku kierowcy, jego doświadczenia, dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia. 

Zobacz też:  Produkcja znaków drogowych

Jakie powinno być auto na budowę?

Jednym z ważniejszych parametrów jest przestrzeń ładunkowa – wielkość, pojemność, a także jej konstrukcja. Musisz ją dobrać odpowiednio do wymagań, rodzaju materiału czy narzędzi, urządzeń, które będziesz przewozić. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na dostęp do przestrzeni ładunkowej (np. stopień zintegrowany ze zderzakiem), oświetlenie, czy uchwyty do mocowania i zabezpieczania przewożonych materiałów. Zwróć również uwagę na drzwi – boczne łatwo przesuwające się, tylne zapewniające dobry dostęp do wnętrza.

Niezwykle istotny jest aspekt ergonomii. Samochód powinien dawać możliwość łatwego załadunku i rozładunku, a poszczególne elementy i rozwiązania mają zapewniać bezpieczeństwo podczas wykonywania tych czynności. Oczywiście warto także rzucić okiem na wyposażenie auta gwarantujące komfort i bezpieczeństwo podczas podróży. Dobrze jest też postawić na mocny i oszczędny silnik oraz napęd na tylną oś lub na obie osie. To pozwoli pokonywać samochodem naprawdę trudne trasy.

Samochód na budowę – detale, na które warto zwrócić uwagę

Praca na budowie to praca w trudnych warunkach, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o wygodę i wyposażenie auta. Bez wątpienia przyda się klimatyzacja, a także systemy zwiększające bezpieczeństwo. Zestaw czujników cofania, tempomat, asystent pasa ruchu, program ochrony nadwozia to tylko niektóre funkcje, w które wyposażone zostały samochody dostawcze. 

Na budowach sprawdzą się nie tylko tradycyjne samochody dostawcze, ale również auta terenowe, czy nawet pick-upy. Wybór idealnego wozu powinien być podyktowany konkretnymi potrzebami. Jedno, o czym zawsze należy pamiętać, to bezpieczeństwo – tu nie warto oszczędzać na rozwiązaniach mogących je znacznie zwiększyć.

Samochód na budowę musi być mocny i sprawny, dlatego, jeśli kupujesz używany model, sprawdź jego stan techniczny. Upewnij się, że auto jest w dobrym stanie i będzie ci długo służyło. Wybieraj także te samochody, które są jak najtańsze w eksploatacji i które naprawisz szybko i bez problemów (ważna jest dostępność części). Pamiętaj również o aktualnej polisie OC.

Zobacz też:  Jak urządzić gabinet stomatologiczny w domu jednorodzinnym?


Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też