Czym palić w kominku zamiast drewna

Czym palić w kominku zamiast drewna

Avatar

Kominek tworzy w domu wspaniałą, ciepłą atmosferę i sprawia, że wnętrze jest bardziej przytulne. Dlatego bardzo wiele osób marzy o tym, żeby mieć kominek. Czy Ty również należysz do tej grupy? Pragniesz dowiedzieć się, czym poza drewnem można palić w kominku? Zapraszamy do lektury artykułu!

Dlaczego drewno jest tak popularne, jeśli chodzi o palenie w kominku?

Drewno jest tanie i bezpieczne. Najlepsze drewno do palenia w kominku pochodzi z drzew liściastych. Na większe mrozy nadaje się twarde drewno. Dużą kalorycznością wyróżnia się jesion i dąb. Z kolei bardzo długo pali się robinia i garb. Można też zastosować drewno z drzew owocowych, na przykład gruszę, śliwę i jabłoń. W przypadku palenia w kominku wykorzystuje się drewno łącznie z korą. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej będzie kory, tym więcej dymu powstanie w trakcie procesu palenia. Istotną kwestią jest też wilgotność drewna. Drewno przeznaczone na opał może mieć maksymalną wilgotność na poziomie 20 procent. Wynika to z tego, że gdy drewno jest za bardzo wilgotne, to dymi podczas palenia. Co więcej, rezultatem jest również niska temperatura spalania. Powoduje to też dyskomfort u domowników, na przykład szczypanie w oczy.

Gdzie kupić drewno do palenia w kominku?

Dobre drewno do palenia w kominku można zakupić w nadleśnictwie. Gotowe sezonowe drewno można znaleźć też w dobrych supermarketach budowlanych. Taki materiał pakowany jest w worki, a cena jednego opakowania kształtuje się na poziomie 160 złotych i więcej. Zdecydowanie najdroższe rozwiązanie to garb. W tym przypadku za metr sześcienny trzeba wydać około 300 złotych.

Zobacz też:  Jaki piec do bufora 1000l - Doradzamy

Czym poza drewnem można palić w kominku?

Najlepszym rozwiązaniem do palenia w kominku jest drewno liściaste. Jest to ekonomiczny produkt, ponieważ jest dość tani. Co więcej, zapewnia także bardzo dużo ciepła. Jednakże nie jest to jedyne rozwiązanie. Bardzo dobrze nadaje się do tego brykiet z węgla brunatnego lub kamiennego. Atutem jest tutaj duża łatwość rozpalania. Z drugiej strony stosowanie tego materiału grozi zaczadzeniem. Ponadto stosowanie tej alternatywy przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń przy spalaniu. Dużo lepszą alternatywą z pewnością będzie brykiet drzewny. Wynika to z tego, że tworzywo nie ma żadnych szkodliwych związków oraz substancji. Do tego warto wymienić też to, że materiał wyróżnia się doskonałymi właściwościami grzewczymi. Spalanie przyczynia się tez do powstawania małej ilości popiołu i dymu.

Palenie w kominku pelletami

Świetnie do palenia w kominku nadają się również pellety. Co to dokładnie jest? Pod nazwą kryją się małe, twarde pałeczki tworzone z odpadków drzewnych. Warto podkreślić również fakt, że do produkcji tego materiału stosuje się także środki spajające. W tym przypadku również nie musisz obawiać się wytwarzania szkodliwych związków, czy też substancji. Podczas całego procesu jest również mało dymu.

Jaka jest różnica między brykietem a pelletami?

Różnica między brykietem i pelletami sprowadza się przede wszystkim do takich elementów, jak wymiary i kształt. Pellet jest mniejszy od brykietu, a średnica kształtuje się na poziomie, który nie przekracza kilkunastu milimetrów. Z kolei brykiet to zdecydowanie większy element o średnicy dochodzącej nawet do osiemdziesięciu milimetrów.

Jakie materiały nie nadają się do palenia w kominku?

Warto także zdawać sobie sprawę z tego, jakich materiałów należy unikać, jeśli chodzi o palenie w kominku. Absolutnie nie nadają się do tego zabiegu skrawki stolarskie i słoma. W żadnym wypadku nie można wrzucać do środka drewna pokrytego lakierem bądź też impregnowanego. Wśród tworzyw zabronionych wymienia się również odpady chemiczne, plastikowe i śmieci.

Zobacz też:  Jaki piec gazowy do ogrzewania podłogowego i grzejników - Podpowiadamy

Bardzo dobrym materiałem do palenia w kominku jest drewno. Jest to ekonomiczne rozwiązanie. Jednakże są też inne produkty, które z powodzeniem można wykorzystać, jeśli chodzi o to zastosowanie. Specjaliści polecają między innymi brykiet drzewny i pellet. Tworzywa te bardzo łatwo się palą i nie przyczyniają się do powstawania szkodliwych substancji. Jeden i drugi produkt uznawany jest za ekologiczne rozwiązanie.



Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też