Jaki piec gazowy do ogrzewania podłogowego i grzejników - Podpowiadamy

Jaki piec gazowy do ogrzewania podłogowego i grzejników – Podpowiadamy

Avatar

Ogrzewanie podłogowe w nowoczesnym budownictwie nie jest żadną nowością, a wręcz przeciwnie jest ono czymś pożądanym. Niemniej jednak jeszcze lepiej sprawdza się funkcja ogrzewania podłogowego połączona z ogrzewaniem grzejnikowym. Tego typu współpraca obu systemów jest możliwa, niemniej jednak jaki piec gazowy do ogrzewania podłogowego i grzejników wybrać?

Jaki piec gazowy pasuje do ogrzewania podłogowego i grzejników?

Każdy z nas z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę jak działa ogrzewanie grzejnikowe. Podgrzana woda wypełnia bowiem rury, a pochodzi ona z pieca gazowego lub jakiegokolwiek innego. Kolejno woda nagromadzona w rurach oddaje ciepło do pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe jest prawdziwie innowacyjnym rozwiązaniem, które obecnie stanowi wręcz standard w przypadku nowego budownictwa. Okazuje się, że obecnie nie trzeba już stawać przed niezwykle trudnym wyborem i decydować się jedynie na jeden z tych systemów grzewczych. Szczególnie, że oba z nich mają ogromne zalety. Tak więc powstała możliwość połączenia ogrzewania podłogowego oraz grzejnikowego w obrębie jednej instalacji. Ma to wiele walorów, gdyż korzystanie jednocześnie z obydwu źródeł ciepła może zapewnić nie tylko niezwykły komfort cieplny ale jednocześnie może przełożyć się na znaczną oszczędność energii. Warto na wstępie zdać sobie sprawę, że grzejniki zwykle koncentrują ciepło wokół płyt grzejnika, a następnie przemieszcza się ono w górę. Wówczas może ono rozejść się swobodnie po pomieszczeniu, jednak w momencie kiedy się ono ochładza, zmierza w kierunku podłogi. Nie da się jednak ukryć, że zaletą ogrzewania grzejnikowego jest przede wszystkim to, że umożliwia ono szybkie podwyższenie lub nawet i obniżenie się temperatury w pomieszczeniu i dopasowanie jej do potrzeb domowników. Z kolei ogrzewanie podłogowe sprawia, że ciepło rozchodzi się równomiernie w dolnej części pomieszczenia, gdzie nie dociera ogrzewanie podłogowe. Co więcej pozwala ono na zachowanie w danym pomieszczeniu stałej temperatury bazowej. Wówczas ciepłe powietrze schładza się w miarę tego, jak unosi się ono w górę ponad podłogą. Warto w tym momencie zdać sobie również sprawę z najważniej właściwości ogrzewania podłogowego, którą jest praca w bardzo niskim zakresie temperatur. Tak więc jaki piec gazowy do ogrzewania podłogowego i grzejników będzie odpowiedni?

Zobacz też:  Jaki piec na pellet do domu 200m2

Jaki piec gazowy do instalacji ogrzewania grzejnikowego i podłogowego wybrać?

Otóż przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że piec gazowy, który będzie zasilał obie instalacje jednocześnie, musi charakteryzować się możliwie jak największą wydajnością, by mógł skutecznie współpracować on zarówno z instalacją podłogową jak i instalacją grzejnikową. to co jeszcze jest niezwykle istotne, to dobranie pieca gazowego w taki sposób, by był on równie wydajny i efektywny podczas pracy przy względnie niskich temperaturach jak np. tych, które sięgają max do 50 stopni Celsjusza. Analogicznie można powiedzieć, że najlepiej w tym przypadku sprawdzą się piece gazowe niskotemperaturowe, które cechuje również wysoka ekonomiczność. Co więcej, w przypadku połączenia instalacji ogrzewania podłogowego i grzejnikowego, które będą czerpały ciepło z kotła na paliwo stałe- w tym przypadku na gaz- warto również zainwestować w specjalne rozdzielacze do ogrzewania podłogowego, które zostały wyposażone w funkcję podmieszania powrotu. Dzięki temu będzie można zapewnić obniżenie temperatury wody, która ma wpływać do instalacji podłogowej, a jednocześnie podtrzymać temperaturę wody, która przeznaczona jest do instalacji grzejnikowych. Wybranie odpowiedniego pieca gazowego w przypadku połączenia ze sobą tych dwóch niezwykle efektywnych systemów ogrzewania gwarantuje ich wydajną i ekonomiczną współpracę.Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też