Jaki piec elektryczny do C.O i C.W.U - Podpowiadamy

Jaki piec elektryczny do C.O i C.W.U – Podpowiadamy

Avatar

Piec elektryczny do C.O i C.W.U jest bez wątpienia jedną z ciekawszych alternatyw dla tradycyjnych instalacji w postaci kotłów grzewczych oraz kotłów olejowych. Niemniej jednak z ich wyborem zwykle związane jest wiele dylematów. Tak więc jaki piec elektryczny do C.O i C.W.U wybrać?

Piec elektryczny do C.O i C.W.U- rodzaje

Stając przed wyborem pieca elektrycznego do C.O oraz C.W.U z pewnością w głowie kupców pojawia się wiele pytań, które często pozostają bez odpowiedzi. Tak naprawdę, w pierwszej kolejności jednak dobrze jest poznać rodzaje pieców elektrycznych do C.O i C.W.U tak by wybrać modele najlepiej odpowiadający naszym potrzebom i wymaganiom. Warto podkreślić, że w klasycznej obudowie kotła elektrycznego zwykle kryje się wiele grzałek elektrycznych, które mają za zadanie podgrzewać wodę, a także cały szereg innych elementów pomocniczych w postaci np. pomp obiegowych, elementów podłączeniowych, systemów sterowania, zaworów bezpieczeństwa a nawet samych naczyń wzbiorczych. Grzałki elektryczne maja za zadanie przede wszystkim podgrzać wodę, która następnie ma wypełnić instalację grzewczą lub sam wymiennik ciepłej wody użytkowej. Tak więc jakie rodzaje elektrycznych pieców grzewczych do C.O i C.W.U można wymienić? Otóż:

  • piec elektryczny jednofunkcyjny- jest to jeden z najbardziej popularnych wariantów kotła elektrycznego do C.O i C.W.U jaki można znaleźć na rynku. Piec ten jest przeznaczony tylko i wyłącznie do odgrzewania wody, która już krąży w instalacji wodnej. Jeśli więc chcemy wykorzystać go również w przypadku ciepłej wody użytkowej, wówczas trzeba będzie do takiego pieca dokupić również zasobnik. Kocioł jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem zajmie jednak o wiele więcej miejsca.
  • piec elektryczny dwufunkcyjny- to również niezwykle popularny model, który można wykorzystać do centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej i nie wymaga on zakupu dodatkowego zasobnika. Jest on już w niego wyposażony, jednak piece te montuje się jako urządzenia stojące. Zajmuje on nieco więcej miejsca, jednak nie ma konieczności rezerwowania dla niego specjalnego pomieszczenia.
  • piec elektryczny akumulacyjny- jest to piec elektryczny o niezwykle dużej pojemności, który działa na zasadzie cykli ładowania oraz rozładowywania się. Tak naprawdę, by akumulacja była możliwa piec ten posiada dodatkowe grzałki elektryczne, które są dodatkowo otoczone bloczkami, których zadaniem jest zgromadzenie ciepła. W związku z tym można powiedzieć, że im większa jest moc grzewcza, tym więcej materiału gromadzącego ciepło będzie musiało znaleźć się w piecu akumulacyjnym. Piec ten jest o wiele cięższy i o wiele większy.
Zobacz też:  Czym palić w kominku ekologicznie

Jaka moc pieca elektrycznego do C.O oraz C.W.U?

Co jest jeszcze ważne podczas wyboru pieca elektrycznego do C.O oraz C.W.U? Otóż niezwykle ważnym parametrem jest również szeroko rozumiana moc maksymalna pieca. Tak więc, jaka powinna być idealna moc pieca do C.O oraz C.W.U? Otóż niezbędne jest jest przede wszystkim obliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku, a ten parametr z kolei zależy przede wszystkim od samej izolacji termicznej budynku. W przypadku kiedy budynek jest dość słabo ocieplony, to zapotrzebowanie energetyczne budynku w skali rocznej może sięgać nawet około 100 kWh na metr kwadratowy. Z kolei jeśli budynek jest dość dobrze zaizolowany to zwykle potrzebuje około 60 kWh na metr kwadratowy. W przypadku budynku energooszczędnego sytuacja wygląda jeszcze korzystniej, wówczas może on jedynie potrzebować 50 kWh na metr kwadratowy. Załóżmy więc, że do domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, może być potrzebne dostarczenie od 6000 do 15000 kWh energii. Z tego też wynika, że szacunkowy wskaźnik zapotrzebowania na moc, w odniesieniu do kubatury samego budynku będzie wynosić około 48 W na metr sześcienny dla budynku słabo ocieplonego oraz 15 W na metr sześcienny dla budynku nowoczesnego, z nową izolacją termiczną. Niemniej  jednak obliczenie mocy pieca elektrycznego do C.O oraz C.W.U najlepiej jest zlecić fachowcom.Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też