Jakie ogrzewanie do domu 80m2

Jakie ogrzewanie do domu 80m2

Avatar

Dobór odpowiedniego ogrzewania w naszym domu jest jedną z ważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o jego utrzymanie, w końcu od tego zależy między innymi wysokość kosztów, jakie poniesiemy w związku z jego ogrzaniem. Przyjrzyjmy się więc jak ogrzać 80m2 domu.

Ogrzewanie elektryczne oparte na fotowoltaice

Jedną z bardziej popularnych metod ogrzewania domu jest ogrzewanie elektryczne oparte na fotowoltaice. Ma ono dwie podstawowe zalety, a mianowicie po pierwsze jest ono wydajne, po drugie jest ono tanie, a po okresie, kiedy nastąpi zwrot inwestycji w fotowoltaikę, może być ono darmowe. Ma ono jednak pewną wadę- aby zadziałało, musimy przerobić naszą instalację grzewczą, oraz zamontować baterie fotowoltaiczne. Następnie podpisujemy odpowiednią umowę z naszym dostawcą prądu, dzięki której energia przez nas zgromadzona w najbardziej nasłonecznionych miesiącach roku, będzie nam zwracana w tych miesiącach, kiedy nasze zapotrzebowanie na prąd będzie wzrastać, czyli w tym wypadku chłodniejsze miesiące (okres jesienno-zimowy). Kolejną wadą tego rozwiązania jest długi okres zwracania się naszej inwestycji, który może potrwać nawet kilka lat. Natomiast energia z fotowoltaiki to tak zwana zielona energia, co oznacza, że jest ona pozyskana w stu procentach ekologicznie, nie powodując zanieczyszczeń.

Ogrzewanie węglowe

Jest to obecnie podstawowy typ ogrzewania w Polsce, choć ta tendencja jest spadkowa. Aby móc ogrzać nasz dom za pomocą węgla, będziemy potrzebowali pieca węglowego, który jest podłączony do naszego systemu grzewczego. Niestety rozwiązanie tego typu ma szereg wad, a mianowicie należą do nich:

-regularnie musimy dokładać węgla oraz usuwać popiół.

-musimy regularnie dokonywać przeglądu oraz czyszczenia przewodu kominowego, co z kolei kosztuje.

-węgiel potrzebny do spalania zajmuje sporo miejsca.

-w czasie spalania węgla powstaje wiele szkodliwych substancji, takich jak między innymi pyły PM2,5 oraz PM10.

Zobacz też:  Jaki piec gazowy kondensacyjny do domu 120m2 - Podpowiadamy

Jednakże ogrzewanie węglowe ma także swoje zalety, a mianowicie w przypadku jakiejkolwiek awarii prądu lub gazu, wciąż jesteśmy w stanie utrzymać w naszym domu ciepło. Czasami też możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, na przykład, jeśli uda nam się kupić taniej węgiel, który później podrożeje. Ponadto piece węglowe często są nie tylko tańsze w zakupie niż ich na przykłąd gazowe odpowiedniki, ale także łatwiejsze w obsłudze czy też serwisowaniu.

Ogrzewanie gazowe

Kolejną wartą rozważenia opcją ogrzewania domu o powierzchni 80m2 jest ogrzewanie gazowe. Jest ono stosunkowo tanie (choć w ostatnich czasach nie tak bardzo, jak przedtem), jest ono bardziej ekologiczne, gdyż spalany gaz wytwarza znikomą ilość różnego rodzaju spalin. W przypadku pieca gazowego nie musimy się też przejmować kłopotliwym dostarczaniem paliwa do spalania, wystarczy, że podłączymy się do sieci gazowej, i właściwie mamy zapewnione stalą dostawę. Jednakże ma on też wady, a mianowicie po pierwsze jesteśmy uzależnieni od jednego źródła ogrzewania, po drugie w przypadku zewnętrznej awarii instalacji gazowej nasz dom nie będzie ogrzewany. Kolejną wadą ogrzewania gazowego jest to, że o ile wciąż jest to mimo wszystko tania opcja, o tyle ceny gazu cały czas idą w górę i nic nie wskazuje, żeby ta sytuacja w najbliższym czasie się zmieniła. Ponadto piece gazowe z powodu swojej bardziej skomplikowanej budowy są po prostu droższe niż jeżeli ich odpowiedniki węglowe. Te wszystkie czynniki wpływają na to, że ludzie albo wciąż korzystają z pieców węglowych, albo też przerzucają się na ogrzewanie elektryczne, które jest tańsze.

Posumowanie

Na pytanie „jakie ogrzewanie do domu 80m2?” nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ponieważ wybór tak naprawdę zależy od wielu czynników, w tym w dużej mierze naszych własnych preferencji. Dla tego też tak naprawdę ostateczna decyzja co do wyboru ogrzewania należy do nas, a jeżeli nie wiemy jakie ogrzewanie będzie najlepsze, to warto rozważyć skorzystanie z usług wykwalifikowanego specjalisty, który pomoże nam w podjęciu właściwej decyzji odnośnie do wyboru umundurowania.

Zobacz też:  Jaki piec na pellet do domu 200m2


Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też