Jaki piec do bufora 1000l - Doradzamy

Jaki piec do bufora 1000l – Doradzamy

Avatar

Bufor ciepła to dość innowacyjny sposób na wygodne ogrzewanie domu czy mieszkania przy zastosowaniu tanich paliw. Niemniej jednak bufor ciepła musi zostać połączony z odpowiednim kotłem, by mógł on rzeczywiście spełniać swoje funkcje w należyty sposób. Tak więc jaki piec do bufora o pojemności 1000 litrów?

Czym się kierować przy wyborze kotła

Jeśli już zapadła decyzja odnośnie zainstalowania w domu lub mieszkaniu bufora ciepła, wówczas pojawia się również pytanie jaki kocioł najlepiej będzie z nim współpracował. Oczywiście bufor o pojemności 1000 litrów będzie miał swoje wymagania, więc kluczowe okazuje się dobranie jego odpowiedniego rodzaju. Warto w pierwszej kolejności skupić się na kotle zasypowym. Oczywiście w przypadku połączenia go z buforem musi zostać zachowana odpowiednia konstrukcja górnego lub dolnego spalania. Kocioł ten będzie pracował z niezwykle wysoką mocą, wobec tego zbędne staje się zastosowanie jakiegokolwiek wyrafinowanego systemu sterowania. Co więcej, nie trzeba również zbyt dużej uwagi poświęcać samemu dobraniu odpowiedniej mocy kotła do potrzeb budynku, gdyż w momencie ogrzewania budynku z bufora, kocioł nie ogrzewa pomieszczenia wprost. Można więc śmiało powiedzieć, że do bufora 1000 litrów, można wybierać piece o dowolnie wysokiej mocy. Niemniej jednak dość dużym ograniczeniem może być sama objętość zasypu. Okazuje się, że ilość paliwa musi być dobrana w ten sposób, by ilość wytworzonego ciepła nie przekroczyła dopuszczalnej mocy bufora czyli w tym przypadku 1000 litrów. Tak więc można powiedzieć, że dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie kotła o mocy około 20 lub nawet 30 kW oraz większej. Wielki kocioł może być o wiele tańszy w eksploatacji, niż te, które charakteryzują się niższą mocą, a przecież wszystkim użytkownikom zależy przede wszystkim na ekonomicznym ogrzewaniu, dzięki temu inwestycja w bufor o tak dużej pojemności, będzie mogła zwrócić się w nieco dłuższej perspektywie czasu.

Zobacz też:  Czym jest i jak czytać etykietę energetyczną kotła?

Kocioł podajnikowy jako jedna z możliwości

Do bufora o wspomnianej już pojemności 1000l można śmiało zastosować również kocioł podajnikowy. Oczywiście warto mieć na uwadze to, że sprawność kotła podajnikowego nawet przy bardzo dużym obciążeniu stale będzie utrzymywała się na satysfakcjonująco wysokim poziomie. Co ciekawe wydajność ta spadnie dopiero w momencie, kiedy kocioł będzie pracował około 30% poniżej swojej mocy minimalnej. Tak więc rozwiązanie w postaci kotła podajnikowego i bufora o pojemności 1000 litrów świetnie sprawdzi się w domach o wysokim poziomie energooszczędności, gdzie kocioł podajnikowy będzie pracował z mocą około 2-3 kW. Wówczas zagrzanie bufora takim kotłem nie będzie stanowiło większego problemu. Warto jednak zauważyć, że kocioł ten musi przejść w tryb podtrzymania, aż do czasu, kiedy bufor nieco się rozładuje. Oczywiście jest to nieodłącznie związane z tym, że będzie on pracował z wysoką mocą i pobierał dość duże ilości energii. Niemniej jednak jest to rozwiązanie bardziej opłacalne, gdyż ze względu na niską temperaturę spalin pomoże uniknąć problemów związanych z kondensacją wilgoci w kominie.

 Dobór odpowiedniego paliwa

W tym wypadku ograniczeniem wyboru paliwa jest przede wszystkim rodzaj kotła, a także wygodność użytkownika. Tak naprawdę można palić czysto i efektywnie wszystkim co jest tanie i łatwo dostępne. Niemniej jednak spalanie paliwa bardziej kalorycznego jest związane z tym, że do nagrzania bufora potrzebna będzie mniejsza jego ilość, a co za tym idzie mniejsza objętość. W przypadku paliw niskokalorycznych, a także paliw niezwykle drobnych jak np. drewniane odpady, jeden cały zasyp może okazać się niewystarczający do tego by nagrzać bufor. Tak więc trzeba w pierwszej kolejności uwzględnić rodzaj paliwa jakim zasilany ma być piec do bufora o pojemności 1000 litrów.Zobacz także:
Zobacz też:  Jaki piec gazowy do domu 150m2 ile kw
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też