Czego nie można palić w piecu - Informujemy

Czego nie można palić w piecu – Informujemy

Avatar

Sezon grzewczy w pełni, a więc jeżeli mamy w naszym domu piec, a chcemy mieć ciepło, musimy spalać opał. Czy jednak wszystkim możemy palić w naszym piecu? Oczywiście, że nie, dla tego też postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się, czym nie wolno palić w piecu.

Odpadami

Zgodnie z prawem nie możemy palić w piecu odpadami, gdyż jest to po pierwsze nieekologiczne, po drugie silnie szkodliwe dla zdrowia. Palone plastiki uwalniają bardzo wiele różnego rodzaju substancji rakotwórczych, wywołujących między innymi raka płuc. Dym unoszący się z palonych śmieci jest czarny i gęsty oraz śmierdzący. Oznacza to między innymi zwiększoną ilość sadzy w przewodzie kominowym. Nie wolno także palić bioodpadami, gdyż one również mogą generować zwiększone zadymienie. Ponadto jest to nie wydajne, gdyż kaloryczność odpadów domowych jest stosunkowo niewielka, palenie odpadami może też doprowadzić do uszkodzenia naszego pieca, zwłaszcza jeżeli mamy nowoczesny piec sterowany elektronicznie, a wtedy koszty mogą być naprawdę spore.

Mokre drewno i mokry węgiel

Tutaj odpowiedź jest stosunkowo prosta dlaczego, nie wolno nimi palić. Powód jest jeden, a jest nim znacznie wzmożone zadymienie. Nikt przecież nie chce żyć w komorze dymnej lub wędzarni. Dla tego też zakazane jest palenie mokrym węglem oraz mokrym drewnem. Ponadto jest to nie efektywne, gdyż zarówno mokry węgiel, jak i mokre drewno po prostu gorzej się palą- a więc po prostu tracimy pieniądze. Dla tego jeżeli kupimy mokre drewno, to najlepiej je wysuszyć w odpowiednim miejscu, oraz przechowywać w takim miejscu, gdzie nie ma wilgoci.

Przepracowany olej

Wymieniłeś olej w swoim samochodzie, a stary został, i nie masz co z nim zrobić? Więc zapewne wlejesz go do pieca na olej opałowy, no bo przecież, po co ma się zmarnować, to w końcu pieniądze. I w ten sposób popełniasz kolosalny błąd, ponieważ po pierwsze jest to nielegalne, po drugie przy jego spalaniu wytwarzają się bardzo szkodliwe substancje rakotwórcze. Kolejną kwestią jest to, że aby móc spalać przepracowany olej silnikowy potrzebujemy specjalnie do tego przeznaczony piec, a co za tym idzie, jest to dodatkowy wydatek- a mimo to będzie to wciąż nielegalne. Jeżeli zdecydujesz się na spalanie przepracowanego oleju silnikowego w zwykłym piecu olejowym, to narażasz się na jego uszkodzenie, zwłaszcza jeżeli jest on sterowany elektronicznie. Co wiec należy zrobić z takim olejem? Oddać go do Irmy zajmującej się utylizacją tego typu. Bardzo podobnie jest z olejem spożywczym- jego też nie możemy spalać w piecu, nawet jeżeli jest już przepalony.

Zobacz też:  Jakie ogrzewanie do domu 80m2

Węgiel brunatny

Mimo że możemy go kupić, to nie oznacza, że możemy nim legalnie palić w piecu, chyba że ma on moc 1 MW, a to z kolei oznaczą, że mało kto go posiada, gdyż jest on dosyć mocny, a co za tym idzie drogi. Węgiel brunatny jest poza tym mniej kaloryczny niż jego kamienny odpowiednik, a to oznacza, że aby otrzymać tyle samo energii, musimy spalić więcej węgla brunatnego. Ponadto węgiel brunatny jest bardziej dymiący niż kamienny, a przez to bardziej zanieczyszcza on nasze środowisko.

Miał węglowy.

Jest to w zasadzie odpad przy produkcji węgla kamiennego, czyli jak sama nazwa wskazuje drobno zmielony węgiel kamienny. Miał niesyty cechuje się nisko kalorycznością, a za to dużym wydzielaniem pyłów PM2,5 PM10 oraz benzopirenu, a także dwutlenku siarki. Ponadto ma on tendencje do mocnego dymienia. Dla tego też podjęto decyzje o zakazie jego sprzedaży. Zamiast niego zalecany jest na przykład ekogroszek, który jest bardziej ekologiczny.

Podsumowanie

Jeżeli chcemy realnie dbać o nasze środowisko oraz o nasze zdrowie, to nie możemy palić byle czym. W przeciwnym razie narażamy się nie tylko konsekwencje w postaci mandatu, ale także niszczymy zdrowie swoje, swoich bliskich, sąsiadów, oraz wszystkich ludzi w okolicy. I o ile skutki nie pojawią się natychmiast, to z czasem mogą one być naprawdę tragiczne nie tylko dla nas. Dla tego też nie warto być w tym przypadku samolubnym, tylko choć czasem pomyśleć o zdrowiu i przyszłości innych osób.



Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też