Jaki piec na pellet do domu 200m2

Jaki piec na pellet do domu 200m2

Avatar

Dobierając urządzenia grzewcze do domu prywatnego, warto zwrócić uwagę na całkowitą powierzchnię użytkową mieszkania. Im większy dom, tym mocniejszy musi być kocioł i odwrotnie. Ważnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze są: surowiec, system wykorzystywany do ogrzewania domu czy sposób instalacji.

W tym materiale wyjaśnimy, który kocioł jest najlepszy dla domu prywatnego o powierzchni 200 metrów kwadratowych.

Jaki piec na pellet do domu 200m2? Obliczanie mocy

Nierzadko sprzedawcy kotłów sugerują nabycie urządzenia o mocy 30kW dla domu o powierzchni 200m2. Dla budynku o wysokim poziomie efektywności energetycznej wystarczający jest kocioł o mocy 10 kW. Przy określaniu tego parametru eksperci zalecają, aby wyjść od tego, że do ogrzania 1 metra sześciennego mieszkania potrzeba 41 watów energii cieplnej.

Przeliczmy powierzchnię mieszkania na objętość:

200 metrów kwadratowych * 3 metry (standardowa wysokość sufitu) = 600 metrów sześciennych.

Należy obliczyć, ile energii cieplnej potrzeba do ogrzania powstałych w ten sposób metrów sześciennych:

600 metrów sześciennych * 41 W = 24,600 W = 24,6 kW

Tak więc minimalna moc kotła grzewczego dla domu o powierzchni 200 m2 powinna wynosić około 25 kW. Dodajmy do tego nieuniknione straty ciepła i konieczną rezerwę mocy na wypadek silnych mrozów, aby uzyskać optymalną moc 30 kW. Jeśli dom jest słabo ocieplony, warto mieć na uwadze, że zużycie ciepła będzie wyższe niż wartość obliczeniowa. Przez same kominy i system wentylacyjny 25-30% ciepła może opuścić dom.

Należy zdawać sobie sprawę, że wytworzenie tak znacznej ilości ciepła będzie bardzo kosztowne. Aby nie tracić pieniędzy, lepiej przed zakupem sprzętu zadbać o dobrą izolację termiczną pomieszczeń, a także wybrać kocioł grzewczy o wysokiej sprawności i tanim rodzaju paliwa.

Zobacz też:  Ile kosztuje założenie instalacji gazowej w domu 2023?

Gaz + paliwo stałe (pellet, olej napędowy).

Istnieją tak zwane uniwersalne kotły grzewcze, które mogą pracować na różnych paliwach. Są one optymalnym rozwiązaniem dla tych użytkowników, którzy od czasu do czasu mają problemy z dostawą gazu z sieci. W razie potrzeby po prostu zmieniają tryb pracy na dostępny surowiec, np. pellet.

Sposób instalacji

Wybierając kocioł grzewczy, należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzeń, w której urządzenie zostanie zainstalowane:

Modele do montażu na ścianie są zazwyczaj kompaktowe i lekkie. Wszystkie kluczowe elementy systemu grzewczego – zbiornik wyrównawczy, pompy, manometry, jednostki dodatkowe itp. znajdują się już wewnątrz obudowy. Kotły naścienne są zazwyczaj zasilane gazem lub energią elektryczną. Urządzenia takie nie wymagają specjalnej kotłowni, zajmują najmniej miejsca i można je umieścić w dowolnym pomieszczeniu, np. w kuchni.

Modele stojące wymagają więcej miejsca i często są instalowane w oddzielnej kotłowni. Często są one bardzo duże i ciężkie. Wszystkie kotły opalane drewnem i węglem są dostępne tylko w wersji stojącej. Modele o dużej mocy są również najczęściej instalowane na podłodze.

Liczba obiegów grzewczych

Kwestia zaopatrzenia domu w ciepłą wodę musi być rozwiązana już na etapie aranżacji systemu grzewczego. Istnieją dwa warianty:

Kocioł jednoobiegowy

Urządzenia tego typu podgrzewają czynnik chłodzący tylko do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Aby zapewnić rodzinie ciepłą wodę użytkową, należy podłączyć do generatora ciepła kocioł pośredni i dwie pompy. Medium przenoszące ciepło zostanie poprowadzone z instalacji grzewczej do kotła, gdzie będzie mogło ogrzewać wodę użytkową.

Kocioł dwuobiegowy

Urządzenie to posiada oddzielny system podgrzewania wody, która będzie doprowadzona do kranów w kuchni i łazience. Dzięki takiemu systemowi nie trzeba będzie kupować osobnego kotła i instalować urządzeń do zaopatrywania w ciepłą wodę.

Wydawałoby się, że wybór na korzyść kotła dwuobiegowego dla domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych jest oczywisty. Po pierwsze, uchroni Cię to przed koniecznością zakupu dodatkowych, drogich urządzeń do podgrzewania wody. Po drugie, taki system zajmuje znacznie mniej miejsca niż połączenie pojedynczego kotła z kotłem ogrzewania pośredniego.

Zobacz też:  Czym jest i jak czytać etykietę energetyczną kotła?

Jednak nie wszystko jest takie proste. Ważne jest, aby zrozumieć, że ogrzewanie czynnika grzewczego i ciepłej wody użytkowej wymaga większej mocy i wysokiego zużycia paliwa. Jednocześnie, im dłuższa rura cieplna wewnątrz domu, tym mniej ekonomiczny będzie sprzęt grzewczy. W mniejszych domach nośnik ciepła krąży stosunkowo szybko w zamkniętym systemie i nie ma czasu na schłodzenie.

W domach o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych preferowane jest zastosowanie kotła jednoobiegowego z dodatkowym kotłem o pojemności 200-250 litrów – to rozwiązanie uważane jest za najbardziej ekonomiczne i praktyczne.



Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też