Etykieta energetyczna to rozwiązanie, które zostało wprowadzone na skutek działalności Unii Europejskiej na podstawie odpowiednich dyrektyw. Warto zatem więcej wiedzieć na ten temat. Sprawdź, zatem czym jest etykieta energetyczna i jak ją czytać.
Czym jest etykieta energetyczna lodówki?
Etykieta energetyczna to inaczej wizytówka konkretnego sprzętu, która zawiera skrót najważniejszych informacji. Dzięki temu nie trzeba czytać długich instrukcji, aby dowiedzieć się o istotnych parametrach. Każda etykieta ma dane dotyczące przypisania do konkretnej klasy energetycznej. Dodatkowo znajdziesz tam wiadomości związane z rocznym zużyciem energii i wiele, wiele więcej.
Jakie parametry znajdują się na etykiecie energetycznej lodówki lub innego urządzenia?
Najważniejszym elementem, który umieszcza się na etykiecie, jest klasa efektywności energetycznej. Jest to parametr, który zawiadamia między innymi o zużyciu prądu, wydajności, emitowanym hałasie, marce i modelu sprzętu, czy też zużyciu zasobów naturalnych. W przypadku lodówki duże znaczenie ma pojemność robocza części chłodziarki. Kolejnym istotnym elementem znajdującym się na etykiecie są dane dotyczące rocznego zużycia energii elektrycznej. Informacja ta zakodowana jest w formie liter, od A do G. Zasada jest taka, że oznaczenie A jest najwyższe i przypisywane urządzeniom, które zużywają najmniej energii elektrycznej. Wprowadzono również dodatkowe plusy, jednak przyczyniło się to do wielu nieporozumień. Dlatego Unia Europejska odchodzi od tego niepotrzebnego udogodnienia. Informacja dotycząca rocznego zużycia prądu pozwala dokonać odpowiednich obliczeń i sprawdzić, ile zapłaci się za energię. Lodówki mają też wiele technologii, które pomagają w dodatkowych oszczędnościach. Przykładem jest tryb wakacyjny. W takiej sytuacji warto przełączyć urządzenie w ten stan, gdy wyjeżdża się na urlop lub przy innej dłuższej nieobecności w domu.
Etykieta energetyczna lodówki, czyli najważniejsze parametry
Etykieta energetyczna lodówki w zależności od modelu zawiera między innymi takie dane jak model urządzenia, klasa energetyczna, roczne zużycie prądu, pojemność robocza chłodziarko-zamrażarki, emisja hałasu oraz pojemność robocza zamrażarki.
Nowe etykiety energetyczne, zawierające kod QR
Sprzęty najnowszej generacji wyposażono dodatkowo w kod QR. Po zeskanowaniu oznaczenia za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie zostaniesz przeniesiony lub przeniesiona do karty produktu, która znajduje się w bazie EPREL. W rezultacie zapoznasz się z dokładną specyfikacją dotyczącą sprzętu. Dzięki temu jeszcze łatwiej porównasz interesujące Cię urządzenia.
Nowe rozwiązania od marca 2021 roku
Począwszy od marca 2021 roku, w obieg weszły nowe etykiety energetyczne. W rezultacie zniknęły stosowane wcześniej plusy, które wykorzystywane były w celu podwyższenia klasy energetycznej. Wprowadzona modyfikacja przyczyniła się do ujednolicenia systemu związanego z etykietowaniem sprzętów AGD.
Co daje wprowadzenie nowych etykiet energetycznych?
Nowe etykiety energetyczne wiele ułatwiają i jednocześnie są prostsze do zrozumienia. Pozwoliły one ujednolicić sprzęty dostępne na europejskim rynku. W rezultacie bez najmniejszych problemów kupisz urządzenie w każdym kraju Unii Europejskiej. Nie będziesz potrzebował lub potrzebowała zbędnych wyjaśnień. Zrobisz to bowiem według tych samych kryteriów. Zmienione etykiety są bardzo czytelne. Wystarczy rzucić na nie okiem, aby pozyskać najważniejsze dla siebie informacje. W rezultacie kupisz najbardziej efektowny sprzęt, który spełni wymagania Twoje i Twoich najbliższych.
Etykieta energetyczna to bardzo cenna wizytówka, która pozwala klientom otrzymać najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania konkretnego sprzętu. Otrzymasz z niej takie informacje jak wydajność i zużycie energii elektrycznej chłodziarki. Etykiety energetyczne prezentują też dane określające klasyfikację pod względem efektywności energetycznej. I to wszystko jeszcze przed dokonaniem zakupu. Dzięki temu łatwiej Ci będzie podjąć decyzję i zainwestować w odpowiednie urządzenie.
Zobacz także:
- Czym jest i jak czytać etykietę energetyczną kotła?
- Innowacyjne akcesoria do pakowania: tworzenie wyjątkowych przesyłek
- Zmywarka wolnostojąca – co warto wiedzieć przed zakupem?
- Ile prądu zużywa lodówka i ile kosztuje jej eksploatacja w skali roku?
- Czym są linie energetyczne średniego napięcia